Blog

Cover Image

Rozliczanie PIT bez tajemnic. Co warto wiedzieć?

Zmiany w prawie podatkowym powodują, że każdego roku zyskujemy nowe możliwości rozliczania podatku dochodowego za rok poprzedni. Jakie zmiany czekają nas w 2021 roku? Na co trzeba się przygotować i kiedy upływa termin rozliczenia deklaracji PIT?

Deklaracja podatkowej PIT 2021 – obowiązki podatnika

Termin składania deklaracji podatkowej upływa z końcem kwietnia 2021 roku. Do tego czasu podatnik ma obowiązek uiszczenia płatności podatku, o ile został obliczony w formularzu PIT. Należny podatek może zostać opłacony bezpośrednio w kasie US lub za pomocą przelewu
Podatnicy, którzy mają wątpliwości odnośnie do sposobu rozliczenia podatku, mogą uzyskać pomoc w punktach informacyjnych działających w urzędach skarbowych.

Ulgi podatkowe w PIT 2021

Odliczenie ulg podatkowych to sposób na zmniejszenie wysokości należnego podatku lub uzyskanie zwrotu określonej kwoty. Ulgi podatkowe obejmują m.in. ulgi od dochodu i od podatku.
Ulgi odliczone od dochodu to kwoty przychodów netto pomniejsza o koszty uzyskania przychodów (składki na ubezpieczenie społeczne), zaś ulgi odliczane od podatku to kwoty odejmowane od podatku należnego względem instytucji skarbowej (zasiłki, składki na ubezpieczeni zdrowotne czy ulgi internetowe). Wielu podatników nie zdaje sobie sprawy z możliwości, jakie daje odliczenie wszystkich ulg i innych odliczeń. Programy księgowe dostępne w internecie ułatwiają wypełnienie deklaracji, ale nie zastąpią pomocy księgowej, która pomoże wskazać realne możliwości obniżenia kwoty podatku do zapłaty. Zlecenie wypełnienia deklaracji przez biuro rachunkowe to realna szansa na uzyskanie zwrotu podatku i sprawne rozliczenie podatku.

Podatek dla organizacji pożytku publicznego

Często pomijanym elementem rozliczenia podatkowego jest przeniesienie 1% kwoty podatku na rzecz wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Podatnik może wybrać dowolny cel i wesprzeć organizacje społeczne promujące edukację, pracę socjalną czy działalność charytatywną.

Wróć

Biegli S&S - Biuro usług księgowych i badania bilansów
Joanna Gadomska

ul. Grabiszyńska 163
53-437 Wrocław

<--