Blog

Cover Image

Rozliczenia miesięczne czy kwartalne - co wybrać?

Prowadzenie własnej działalności gospodarczej wymaga dopełnienia szeregu formalności. Znaczenie mają nawet drobne szczegóły, składające się na całość, która musi być zgodna z obowiązującymi przepisami prawnymi. Jednym z elementów, o którym należy zadecydować niemal na samym początku jest częstotliwość rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Wybrana opcja ma wpływ zarówno na nasz komfort, jak i na wykorzystanie dostępnych możliwości. Jaką formę rozliczenia warto więc wybrać: miesięczną, czy kwartalną? I o czym warto pamiętać? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Wybór rozliczenia VAT - o czym należy pamiętać?

Rozpoczynając działalność gospodarczą musimy zdecydować o tym, jaką częstotliwość rozliczenia wybieramy: miesięczną, czy kwartalną? Należy jednak pamiętać, że w niektórych sytuacjach opcja kwartalnego rozliczenia się z Urzędem Skarbowym nie jest dostępna.  

Rozliczenie kwartalne, które obowiązuje zarówno przy opłacaniu zaliczek na podatek dochodowy PIT i CIT, jak i podatek VAT może być wykorzystywana przez:

  • tzw. małych podatników, czyli podmioty, których obrót brutto (wraz z podatkiem VAT) nie przekracza kwoty 1 200 000 euro w ciągu roku podatkowego,
  • osoby rozpoczynające działalność, które nie prowadziły firmy w ciągu dwóch lat poprzedzających założenie działalności (dotyczy różnych form działalności).

Należy jednak podkreślić, że wybór takiej formy rozliczania nie odbywa się automatycznie. Przedsiębiorca musi bowiem poinformować o swojej decyzji odpowiedni organ, poprzez wypełnienie pozycji 44 i 51 na druku VAT R lub też w momencie rejestracji firmy - CEIDG-1. Co ważne, od 1 stycznia 2017 roku zawiadomienie to musi być złożone najpóźniej do dwudziestego piątego dnia drugiego miesiąca kwartału, w którym zostanie po raz pierwszy złożona nowa, trzymiesięczna deklaracja podatkowa.

Którą formę wybrać?

Jaką częstotliwość rozliczenia warto wybrać? Eksperci podkreślają, że rozliczenie kwartalne ma wiele zalet, na które warto zwrócić uwagę. Jednym z czynników jest m.in. możliwość lepszego wykorzystania czasu. Jak to możliwe? Kwartalne rozliczanie się z Urzędem Skarbowym pomaga bowiem w lepszym zaplanowaniu wydatków oraz staranniejszym zebraniu niezbędnej dokumentacji. Oznacza to także większą swobodę jeśli chodzi o obrót gotówki. Opcja ta jest polecana dla firm, których dochody są nieregularne, co oznacza, że w jednym miesiącu są zdecydowanie wyższe, a w innym - niższe.

Metoda ta jest korzystna także dlatego, że:

  • oznacza konieczność rzadszych kontaktów z Urzędem Skarbowym oraz mniej obowiązków obciążających naszą głowę (deklaracje VAT i zaliczki są regulowane jedynie cztery razy w roku),  
  • możliwość łatwiejszego wprowadzania ewentualnych korekt i poprawek.

Oczywiście, jak mówi znane powiedzenie "każdy medal ma dwie strony". Oznacza to, że rozliczenie miesięczne także może okazać się korzystne. Przede wszystkim oznacza bowiem comiesięczny zwrot VAT, czyli dostęp do środków, które możemy wykorzystać w dowolny sposób. Opcja ta wiąże się również z pewną wygodą, ponieważ płacimy regularnie, ale mniejsze kwoty.  

Wróć

Biegli S&S - Biuro usług księgowych i badania bilansów
Joanna Gadomska

ul. Grabiszyńska 163
53-437 Wrocław

<--